تأیید ایران میلیون روزانه صادرات اخبار اقتصادی و بازرگانی

تأیید: ایران میلیون روزانه صادرات اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دلار 4200 تومانی تا آخر سال گران می شود / رییس کل بانک مرکزی

رییس کل بانک مرکزی گفت: بر اساس شرایط اقتصادی آینده نگری می‌کنیم که تا آخر سال جاری، ۵ تا ۶ درصد در این قیمت عوض کردن ایجاد شود؛ البته بانک مرکزی با توجه به شاخ

دلار 4200 تومانی تا آخر سال گران می شود / رییس کل بانک مرکزی

رییس کل بانک مرکزی: دلار 4200 تومانی تا آخر سال گران می شود

عبارات مهم : مرکزی

رییس کل بانک مرکزی گفت: بر اساس شرایط اقتصادی آینده نگری می کنیم که تا آخر سال جاری، ۵ تا ۶ درصد در این قیمت عوض کردن ایجاد شود؛ البته بانک مرکزی با توجه به شاخص تورم در این زمینه عمل خواهد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی ثابت نخواهد ماند، گفت: بر اساس شرایط اقتصادی آینده نگری می کنیم که تا آخر سال جاری، ۵ تا ۶ درصد در این قیمت عوض کردن ایجاد شود.

به گزارش عصرایران به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، ولی الله سیف، با تاکید بر اینکه قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی ثابت نخواهد ماند، گفت: بر اساس شرایط اقتصادی آینده نگری می کنیم که تا آخر سال جاری، ۵ تا ۶ درصد در این قیمت عوض کردن ایجاد شود؛ البته بانک مرکزی با توجه به شاخص تورم در این زمینه عمل خواهد کرد.

دلار 4200 تومانی تا آخر سال گران می شود / رییس کل بانک مرکزی

دلار 4200 تا آخر سال گران تر می شود

وی با اشاره به انتقادات از سامانه نیما، افزود: در مقطعی که این سامانه راه اندازی شد آینده نگری اینکه تا دو سه ماه بعضی اشتباهات احتمالی نیز بروز کند وجود داشت و به همکاران نیز این عنوان گوشزد شد. بعد از راه اندازی سامانه در ابتدای اردیبهشت و طی این دوره می توان شاخصه های مثبت این سیستم با روش های گذشته را بررسی کرد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: بر اساس شرایط اقتصادی آینده نگری می‌کنیم که تا آخر سال جاری، ۵ تا ۶ درصد در این قیمت عوض کردن ایجاد شود؛ البته بانک مرکزی با توجه به شاخ

وی خاطرنشان کرد: ولی منتقدان حتی یکماه نیز به این سامانه اجازه اجرا نمی دهند و انتقاد وارد می شود. با این حال، در حال حاضر ایرادات برطرف شده است و سامانه به اوضاع با ثباتی رسیده است.

حضور تیم فنی بانک مرکزی در مذاکرات با اروپایی ها

سیف راجع به بعضی پرسشها مطرح شده است راجع به برجام بیان داشت: با توجه به فضای بین المللی نظام کنترلی ادامه خواهد داشت و باید شرایط را درک کرد چون مشخص نیست چه اتفاقی خواهد افتاد. البته مذاکراتی که در جریان است می تواند در این زمینه مشخص کند که چه اتفاقاتی در آینده خواهد افتاد.

دلار 4200 تومانی تا آخر سال گران می شود / رییس کل بانک مرکزی

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: تصور ترامپ این بود که به محض خروج آمریکا از برجام، کشور عزیزمان ایران نیز خارج خواهد شد و در آن وقت می توانند رفتارهای مدنظر خود را انجام دهند. از نظر ما خطرات آمریکایی ها و مشکلاتی که می توانستند ایجاد کنند، با خروج به هزینه کمتری انجامید ولی به معنای آن نیست که همه چیز به خوبی جلو خواهد رفت.

وی با اشاره به مذاکره اروپایی ها با کشور عزیزمان ایران تصریح کرد: اروپایی ها در حال بررسی این عنوان هستند که چگونه می توانند خسارت های ناشی از خروج آمریکا از برجام را جبران کنند. مذاکرات در حال حاضر حول این محور می گردد و از بانک مرکزی نیز تیم فنی در گفتگوها حضور دارد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: بر اساس شرایط اقتصادی آینده نگری می‌کنیم که تا آخر سال جاری، ۵ تا ۶ درصد در این قیمت عوض کردن ایجاد شود؛ البته بانک مرکزی با توجه به شاخ

به گفته سیف، اروپایی ها از نظر سیاسی به دنبال آن هستند که کشور عزیزمان ایران را راضی کنند که در برجام بماند ولی از بُعد فنی و تکنیکال جهت اروپایی ها احساس می شود که کار سخت باشد؛ البته باید مذاکرات به جلو برود تا مشخص شود. یکی از بحث های تازه که در قبل نبود این است که شبکه بانک های مرکزی اروپا با کشور عزیزمان ایران همکاری کنند.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در مورد بانک های مرکزی پرسشها کمتری در برقراری ارتباط وجود دارد چون در مذاکرات با بانک ها، ممکن است بعضی سهامداران آمریکایی و غیره نیز وجود داشته باشد که موانعی در این زمینه ایجاد کنند.

دلار 4200 تومانی تا آخر سال گران می شود / رییس کل بانک مرکزی

سیف با بیان اینکه، در دوره ریاست جمهوری ترامپ یک اوضاع دیگر در بازار ارز ایجاد شد که نمی توان آن را انکار کرد، تصریح کرد: بر مبنای سیر تاریخی قیمت ارز در کشور همواره در سه ماه سوم سال با یک دوره پرفشار جهت تقاضا مواجه بود که قیمت آن را تحت تأثیر قرار می داد درحالی که در سه ماهه چهارم قیمت آزاد و می توانست روند کاهشی داشته باشد.

وی اظهار داشت: در سال ۹۵ قیمت دلار در دی ماه به چهار هزار و ۱۵۰ تومان و در آخر اسفندماه با روند کاهشی به ۳ هزار و ۸۲۰ تومان رسید. همچنین در اردیبهشت ماه سال ۹۶ قیمت دلار ۳ هزار و ۷۳۰ تومان بود و با یک روند طبیعی درنهایت در سه ماه سوم سال ۹۶ شروع به زیاد کردن کرد البته این روند صعودی به علت التهابات که ترامپ در بحث تمدید برجام ایجاد کرد، استمرار یافت.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در ابتدای امر ذهنیت مسئولان در این بخش با توجه به گذشته بر بهتر شدن شرایط در دی ماه بود ولی به علت فضاسازی آمریکایی ها در خصوص برجام این روند افزایشی دامنه دار شد.

سیف بابیان این که دشمن های نظام در پی ایجاد التهاب در کشور هستند، گفت: گزارش هایی به معاون اول مدیر جمهوری مبنی بر دخالت کشورهای حاشیه خلیج فارس در التهابات ارزی آخر سال گذشته و اوایل امسال ارائه شده است است.

وی یادآور شد: تصمیم دولت مبنی بر ارائه ارز دولتی به مردم در آخرهای سال گذشته به منظور آرامش بازار ارز در ابتدا فضا را آرام کرد درحالی که در بین تعطیلی نیمه اول فروردین ماه با زیاد کردن قیمت ارز مواجه شده است و این اتفاق در شرایطی رخ داد که در سال گذشته در همین مقطع زمانی بازار ارز با تحرک قابل ملاحظه ای روبرو نبوده و حتی اکثر صرافی ها نیز بسته بودند.

سیف اذعان کرد: با توجه به شرایط خاص اقتصادی ایران، فضای بین المللی و همچنین شرایطی که کشور آمریکا جهت کشور عزیزمان ایران ایجاد کرده بود، روش کنترلی تنها روشی بود که باید در این بخش اتخاذ می شد.

انتقاد سیف از بی مهری به بانک مرکزی در برخورد با موسسات غیر مجاز

وی راجع به پیگیری به پرونده موسسات غیر مجاز، اظهار داشت: موسسات غیر مجاز بلای جدی جهت اقتصاد کشور بود که روز به روز این مسئله بزرگ تر می شد.

سیف افزود: از آنجایی که بانک مرکزی امکان مبارزه با این موسسات غیرمجاز را به تنهایی نداشت، در سال ۹۲ در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تصمیم گرفته شد که جهت مبارزه با این بلیه و چالش دیگر نهادهای ذی ربط وارد شوند و بانک مرکزی را حمایت کنند.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: نمایندگان سه قوه حاضر در این جلسه حمایت خود از بانک مرکزی را اعلام کردند ولی حمایت ها طبق انتظار نبود و از سویی دیگر اصحاب رسانه نیز آنطور که انتظار می رفت به حمایت از بانک مرکزی برنیامدند.

سیف با اشاره به اینکه بانک مرکزی در بحث پیگیری به موسسات غیرمجاز تنها بود، گفت: در خلال مبارزه با این موسسات، حتی در مواقعی بعضی از نهادها نیز علیه بانک مرکزی بودند البته ما فرهنگی اسلامی داریم و باید انصاف را رعایت کنیم.

وی راجع به چگونگی ساماندهی موسسات غیر مجاز اظهار داشت: منابعی با مصوبه سه قوه به موسسات غیر مجاز تخصیص داده شد و همه این منابع با اعتبار دارایی های شناسایی شده است پرداخت شده است است.

رییس کل بانک مرکزی گفت: این موسسات در آینده تحت هیات تسویه های مستقلی که در راس هر کدام قرار گرفته و هرکدام ترکیب خاص از نماینده قوه قضاییه، بانک مرکزی، وزارت اطلاعات و صاحبان سپرده گذاران است ساماندهی می شوند.

سیف ادامه داد: هم اکنون این پرسش مطرح است که پیگیری و برخورد با افراد شیاد و کلاهبردار در چه مرحله ای است و افرادی که با زندگی مردم بازی کردند چه سرنوشتی دارند.

رییس کل بانک مرکزی با انتقاد از بی مهری نسبت به این بانک در جریان برخورد با موسسات غیرمجاز، اظهار داشت: موسسات غیرمجاز ۲۵ درصد از نقدینگی کشور را مدیریت می کردند و هیچ نظارتی بر آنها نبود، این موسسات سود ۸۰ درصد به آشنایان می دادند و ساختار پرسنلی آنها به این شکل بود که تلاش می کردند مسئولان و نزدیکان آنها را آلوده کنند.

وی با بیان اینکه در این شرایط بانک مرکزی با جدیت وارد قضیه شد و تا انتهای راه رفت و اکنون موسسه غیرمجاز فعالی نداریم، گفت: اگر این کارها سه سال سریعتر انجام می شد هزینه بسیار کمتر بود و اگر دیرتر صورت می گرفت، این ۲۵ درصد نقدینگی تبدیل به ۵۰ درصد می شد و اوضاع بسیار بدتر بود.

مشکل موسسات غیر مجاز ریشه ای حل شد

سیف ادامه داد: عده ای می گفتند که در دوره قبلی این مسئله مسالمت آمیز حل شد در حالی که مسئله در دوره گذشته به صورت ظاهری حل شد ولی این دوره آن را ریشه ای حل کردیم.

رییس کل بانک مرکزی یادآور شد: نظام بانکی اوضاع اسفباری داشت که تلاش کردیم جلوی وخیم تر شدن اوضاع را بگیریم ولی نیاز به کارها جدی در این حوزه است.

وی با بیان اینکه چالش های زیادی جهت پیاده سازی اصلاحات داشتیم و هزینه زیادی دادیم، تصریح کرد: در مورد صورت های مالی بانک ها که استانداردهای گزارشگری مالی را اضطراری کردیم، چالش های زیادی وجود داشت و جلوگیری از سود موهوم دادن و سایر موارد اقداماتی بود که بانک مرکزی توانست در این دوره انجام دهد.

سیف با بیان اینکه این پرسشها در مورد بانک های خصولتی و دولتی نیز وجود دارد و دولت عادت کرده کسری بودجه را در سیاست پولی و نظام بانکی سرازیر کند، گفت: چالش های بسیار جدی از این بابت داریم، هنگامی که یکجا ۵۰ هزار میلیارد تومان خط اعتباری جهت مسکن مهر تخصیص داده شده است می یابد یعنی یک فاجعه رخ داده هست، البته اکنون وضع بسیار بهتر شده است ولی با ایده آل فاصله داریم.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اصلاح نظام بانکی یکی از بزرگترین پروژه های کشور است که حاکمیت و سه قوه باید نسبت به آن متعهد شوند و انسجام فکری و وحدت به وجود آید که کار عملیاتی صورت گیرد و بانک ها را بر استانداردهای روز دنیا منطبق کنیم.

این مقام ارشد بانک مرکزی افزود: مسئله ما فقط تحریم نیست و استاندارد نبودن صورت های مالی بانک ها، قیمت پایین کفایت سرمایه، عدم وجود استانداردهای عملیاتی و بانکی از قبیل ارزیابی ریسک و کامپلاینس( تطبیق) مشکلاتی است که باید حل شود. البته هر لحظه عده ای هستند که از هرگونه محفل غیرقانونی و غیر براق متنفع می شوند که سنگ اندازی هایی در اصلاح این موارد داشتند.

واژه های کلیدی: مرکزی | اقتصادی | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs